Žijeme den za dnem, často obklopeni okolnostmi, které nesouzní s naším já. Necítíme se šťastní z různých důvodů. Může jít o nenaplněný vztah, špatný zdravotní stav, tíživou finanční situaci, nesnesitelnou atmosféru v práci nebo doma, ránu osudu… Někoho pronásledují křivdy minulosti, jiného obavy z budoucnosti. Jsme v kleštích. Skříplí pod tíhou každodennosti. Tak dlouho čekáme na nejvhodnější čas ke změně, až změna přijde sama. Přijde a zaskočí nás.

Říkám si, jak je to zvláštní. Změna je to, čeho se bojíme nejvíce. Schovává v sobě strach z nejistoty, výstup ze zóny bezpečí. Přitom nejnebezpečnější je ustrnutí. Stopstav, kdy dlouhodobě neděláme nic a každý další den si tak nakládáme další závaží na svá ohnutá záda.

Ať už se v životě rozhodneš pro cokoli, nečekej a začni konat. Každý malý krůček je víc než nicnedělání. Každý den, kdy neděláš nic, zahazuješ. A tak zahazuješ postupně svůj život.

Čtyři základní ingredience, které potřebuješ:

1/ Skálopevné přesvědčení

Proč skálopevné? Zkus pohnout se skálou. Výzkum, který sledoval zdravotní stav lidí, postižených rakovinou prokázal, že uzdravit se dokázali ti, kdo měli nezvratnou víru a skálopevné přesvědčení, že se uzdraví. Věř v sebe a dej si jasný záměr, ať jde o cokoliv. Někdy pomáhá “zdravé naštvání”. Hecni se a pojď do toho!

2/ Vytrvalost

Cesta k tomu, po čem toužíš, může být různě dlouhá a ne vždy ji lze zkrátit. Někdy by to bylo dokonce kontraproduktivní. Jakmile se svým záměrem začneš, pokračuj a neustávej! Budou chvíle, kdy se budeš cítít jako vítěz a okamžiky, kdy i nádech se bude zdát příliš těžký. Postupně se budeš propracovávat přes vzestupy a pády. Ale stále jdeš kupředu! To k tomu patří. Vytrvej!

3/ Vůle

Je normální, že ti do života vstoupí různé neočekávané situace a zkoušejí tě, zda to se svým záměrem myslíš opravdu vážně. A právě v takových chvílích se soustřeď na svůj záměr a nenech se rozviklat. Najdi si skutečný důvod, proč o něco stojíš. Pokud ti o něco opravdu jde, pak tě z tvé cesty nedostane nic, protože budeš jako buldozer.

4/ Láska

Nemá smysl vydávat energii do oblastí, ve kterých nemáš zaangažované srdce. Pokud něco opravdu miluješ, už to tě samo o sobě žene vpřed obrovskou silou. A právě pro to, co máš upřímně rád, stojí za to bojovat. Najdi svou sílu v lásce. Láska hojí, uzdravuje a ne nadarmo se říká, že i hory přenáší.

Napiš si tyto čtyři slova někam před sebe. Vstávej s nimi a usínej. A nikdy nešiď sám sebe. Čím? Přesvědčováním sebe nebo druhých o tom, že „jsi už takový/á“ a nic s tím nenaděláš. Že na něco je už pozdě a nemá to cenu. Nebo tím, že budeš dělat věci napůl.

Pamatuj, že vše nejde hned, i ty nejchutnější plody potřebují svůj čas na zrání. A když je zataženo a prší, neznamená to, že je to špatně. I rostliny potřebují pít, aby mohly zdobit. Všechno, co přichází, je tu pro Tebe. Vezmi to do rukou, prociť svým srdcem a proměň to ve zlato.