Jak roky plynuly a já prožívala svá dobrá období, střídaná hlubokými pády, dostala jsem se do fáze, kdy jsem si říkala, že jsem tak vyčerpaná, že nevím, co dál. V životě se mi stále opakovaly negativní situace, převlečené v různých kabátech a odehrávající se v odlišných kulisách. Obsahy si byly však nápadně podobné.

Možná vám tento popis připomíná některé pasáže vašeho vlastního života a hledáte cesty, jak se vymotat ze začarovaného kruhu. Poté, co jsem začala více sledovat souvislosti mezi událostmi, které se mi v životě odehrávají, zjistila jsem, že právě rozpoznání těchto společných znaků je vodítkem k postupnému vyřešení starostí a nepříjemností.

Zamyslete se teď na chvíli nad svým životem a událostmi, které vás trápily nebo trápí. Zkuste najít podobnost.

1/ Přitahujete si do života partnery, ze kterých se vždy dříve či později vyloupne průšvih?

2/ Máte už několikátou práci, která se zpočátku zdála být skvělá, ale na konci vás zase vypekli?

3/ Ať děláte, co děláte, stejně pořád dokola bojujete s nedostatekem peněz?

Je vám něco z toho povědomé? Vše souvisí s tím, jak bdělí jste ve svém životě. Jak vnímáte, co se Vám děje a všímáte si podobných znaků dříve, než se projeví naplno. Tedy dříve, než to vy sami necháte zajít příliš daleko. Většinou jde o to, že reagujete v opakující se situaci velmi podobně, ne-li stejně. A výsledek? Ten dopadne pokaždé jako přes kopírák. Proč? Znáte to přísloví o tom, že se nemůže nic změnit, pokud nezačnete dělat věci jinak?

Je zcela běžné, že se nám do života vracejí podobné situace a vztahy. To nás totiž okolnosti zkouší, zda už jsme se od poslední zkušenosti poučili, posunuli se a do jaké míry aktivně vnímáme, co se děje. Zda tentokrát zareagujeme včas a jinak než v předchozím případě. A pokud zopakujeme opět to stejné, ať už z nepozornosti, nezájmu či lenosti, dostaneme další facku, tentokrát větší, abychom si ji pamatovali pro příště…

Souvislosti jsou ve všem kolem nás. Stačí otevřít oči a být více vnímaví. Často mi při osobních konzultacích nebo na mých seminářích vyprávíte své životní příběhy a díky zpětné vazbě zjistíte, že vaše problémové vztahy, které vás léta provází, jsou nápadně podobné tomu, co ve vaší rodině už prožíval někdo z blízkých příbuzných. Stejné to může být i v jiných oblastech života, např. problémy s financemi, prací nebo zdravím.

Co s tím můžete udělat? 

Až se vám do života opět přimotá někdo, kdo vás po chvíli zklame (tak jako předchozí partneři), už před tím nezavírejte oči a neříkejte – to se srovná. Nesrovná se to.
Pokud si roky říkáte, že by bylo dobré se osamostatnit a pracovat sami na sebe, nenechte se už popáté zlákat nablýskanou nabídkou zaměstnání. Dopadne to stejně jako ty čtyři předchozí.

Příběhů, které mi vyprávíte na toto téma, je spousta. Třeba si povíme o těch vašich na nějakém našem setkání. Budu se moc těšit. Pro tuto chvíli udělejte něco pro sebe. Zavřete oči, přehrajte si svůj život a najděte svoje první souvislosti.

Rozpoznání podobných znaků a pochopení souvislostí mezi událostmi, které se nám v životě opakují, je klíčem ke dveřím s názvem VYSVOBOZENÍ.